BORstilvechi
Bine ati venit pe forumul BOSVR.Pentru a vedea toate topicurile trebuie sa va inregistrati.Dureaza un minut.Multumesc.
BORstilvechi
Bine ati venit pe forumul BOSVR.Pentru a vedea toate topicurile trebuie sa va inregistrati.Dureaza un minut.Multumesc.
BORstilvechi
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
BORstilvechi

totul despre biserica de stil vechi din romania
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
În această lună, în ziua a treisprezecea pomenirea Sfintei Muceniţe Achilina. Aceasta a trăit în zilele împăratului Diocleţian, şi era din Vivlos, cetate a Palestinei, fiica unui mare şi strălucit bărbat, anume Eutolmie. Şi fiind botezată de Eutalie episcopul, şi ajungând în vârsta de 15 ani, trăgea şi întorcea spre credinţa în Hristos pe fetele cele ce erau de vârsta ei şi crescute împreună cu dânsa, şi le învăţa să se ferească de idoli. Dar a fost pârâtă la guvernatorul Ulosian de un oarecare Nicodim. Şi fiind adusă la întrebare, a mărturisit numele lui Hristos. Şi pentru aceea a fost bătută şi pătrunsă prin urechi cu ţepi de fier arse, atâta cât i-a dat şi sângele pe nari, şi i s-a încins tot capul de arsură; după aceea tăindu-i-se capul, s-a mutat către Domnul. Şi se face pomenirea ei în sfânta sa mucenicie ce se află aproape de târgul ce este lângă zid. Tot în această zi, pomenirea Cuviosului Iacov, cel ce prin înşelăciune s-a închinat lui anticrist, adică diavolului. Acest fericit Iacov, fiindcă a iubit pe Hristos, a urât lumea, şi a părăsit toată averea sa, fără a întrebuinţa ceva din aceasta. Însă după acestea, prin lucrarea urâtorului de om, diavolul, atâta s-a mândrit, încât a îndrăznit şi zicea: "Cine altul ştie mai bine decât mine mântuirea mea?" Pentru aceasta a întrebuinţat multe şi mari nevoinţe, însă fără întrebare de cei socotitori, după cum învaţă dumnezeieştii părinţi. Ci cu însăşi voia şi bună plăcerea sa, pentru aceasta a şi fost înşelat de către diavolul, căci venind la dânsul un înger viclean, adică un demon, prefăcut în chip de înger al luminii, i-a zis: "Curăţeşte-ţi chilia ta, şi să aprinzi candele şi făclii, şi să o afumi cu miruri şi tămâieri, bine împodobindu-te pe tine însuţi, pentru ca, plăcându-i nevoinţa ta, Hristos vine în noaptea aceasta pentru ca să-ţi dea multe daruri". Iar nepriceputul Iacov, prin mândrie fiind înşelat, a făcut toate acestea. Şi aşa a venit la el anticrist cu mărire şi nălucire multă, la miezul nopţii. Iar Iacov deschizând uşa chiliei sale s-a închinat lui; iar diavolul lovind pe Iacov în frunte, după dumnezeiască iconomie, n-a stat, ci s-a întors înapoi şi a fugit. A doua zi, dimineaţa, Iacov plângând a mers la un bătrân; iar bătrânul mai înainte de a auzi de la Iacov vreun cuvânt, a zis către el: "Fugi de aicea, căci ai fost batjocorit de satana". Deci după ce Iacov a plâns de ajuns şi s-a sfărâmat cu inima, atunci bătrânul certându-l mult şi sfătuindu-l, l-a trimis la viaţa de obşte, iar el ascultând, a mers la obşte şi a slujit la bucătărie şapte ani, cu multă smerenie şi ascultare; după aceea a şezut singur în chilie alţi şapte ani, lucrând lucrul mâinilor cu măsură, şi păzind canonul dat cu multă scumpătate. Şi aşa învăţând calea lui Dumnezeu cea fără amăgire, cu multă desluşire, s-a făcut făcător de minuni prea ales; şi aşa şi-a săvârşit viaţa sa, mutându-se către Domnul. Tot în această zi, pomenirea Preacuviosului Părintelui nostru Trifilie, episcopul Lencusiei, în Cipru. Sfântul Trifilie, Episcopul Leukosiei, s-a născut la Constantinopol şi a studiat în Beirut - Liban. Era foarte inteligent şi literat, cu toate acestea şi-a ales ca îndrumător un om fără educaţie dar de o sfinţenie rară, şi anume pe Sf. Spiridon al Trimitundei (prăznuit în 12 decembrie). În vremea aceea, împăratul Constantin al II-lea (337-340) a căzut grav bolnav şi nefiind doctor care să-l poată ajuta, s-a întors la Dumnezeu pentru ajutor. În vis i-a apărut un înger care-l îndruma spre un grup de ierarhi, dintre care i-a arătat pe doi, spunând că numai prin ei se va putea vindeca. Împăratul a dat imediat un edict prin care îi chema pe episcopi la adunare, printre ei fiind şi Sf. Spiridon, care împreună cu discipolul său, Sf. Trifilie s-au prezentat în faţa împăratului. Bolnavul i-a recunoscut îndată pe cei prin care avea să se vindece după cum i-a arătat îngerul. S-a închinat în faţa lor şi i-a rugat să se roage pentru sănătatea lui. Atunci Sf. Spiridon a pus mâna pe capul împăratului şi după ce s-a rugat acesta s-a însănătoşit. Sf. Trifilie a fost impresionat de viaţa frumoasă de la palat, de figura impunătoare a împăratului şi de toate frumuseţile de-acolo, încât Sf. Spiridon l-a întrebat "De ce te minunezi?" Crezi că toate acestea îl fac pe împărat mai drept în faţa lui Dumnezeu?" Toţi aceştia, împăratul împreună cu demnitarii vor sta în faţa scaunului de judecată al lui Dumnezeu cu cei mai săraci laolaltă. Omul trebuie să caute binecuvântarea şi slava cerească." La scurt timp, Sf. Trifilie a fost înscăunat Episcop al Leukosiei în Cipru şi îl vizita deseori pe Sf. Spiridon. Odată, au trecut împreună pe lângă nişte vii şi o grădină foarte frumoase şi pline de rod, numite Parimnos. Sf. Trifilie a fost din nou atras de aceste pământuri şi ar fi dorit să le exploreze mai îndeaproape. Sf. Spiridon, citindu-i gândurile l-a întrebat de ce îşi doreşte lucruri lumeşti şi efemere când omul ar trebui să-şi adune comori în cer şi pentru aceasta să se nevoiască. Astfel, prin rugăciunile mentorului său, Sf. Trifilie a mers pe calea desăvârşirii sale spirituale, dobândind milă, inimă curată, credinţă dreaptă şi nu în cele din urmă iubire, pe lângă alte virtuţi. La un sinod al episcopilor care a avut loc în Cipru, părinţii l-au rugat pe Sf. Trifilie să le vorbească, cunoscută fiind erudiţia şi cultura acestuia. Alegând ca subiect vindecarea slăbănogului de către Mântuitorul Hristos (Marcu 2:11), în loc de "pătuţ" aşa cum apărea în sfânta scriptură, a spus "pat". Foarte nemulţumit de această omisiune a Sfântului Trifilie, Sf. Spiridon i s-a adresat dur, spunându-i: "Te crezi mai vrednic decât Cel care a spus "pătuţ" încât să te ruşinezi de cuvintele Lui ?, ieşind hotărât din biserică. Astfel, Sf. Trifilie a primit o lecţie de umilinţă, ca să nu mai fie niciodată mândru de erudiţia sa. Sf. Trifilie şi-a condus mai departe turma cu pricepere şi din moştenirea rămasă de la mama sa, acesta a construit mănăstirea de la Leukosia. Sfântul a plecat la ceruri la o vârstă foarte înaintată, prin anul 370. Pelerinul rus Egumenul Daniel a văzut sfintele moaşte ale Sf. Trifilie în Cipru, la începutul sec. al XII-lea. Tot în această zi, pomenirea Preacuvioasei Maicii noastre Ana şi cu fiul ei Ioan. Sfânta Ana şi fiul ei, Sf. Ioan, au trăit în secolul al IX-lea. Ana era fiica diaconului bisericii Vlaherne din Constantinopol. După moartea soţului ei, sfânta şi-a luat straie bărbăteşti, schimbându-şi numele în Eftimie. Împreună cu fiul ei, Sf. Ioan, s-au nevoit în asceză într-una din mănăstirile din Bitinia, lângă Olimp. Sf. Ana a murit la Constantinopol în anul 826. Ea mai este prăznuită şi în 29 octombrie. Tot în această zi, pomenirea Sfântului Antipatru, episcopul Vostrilor, care cu pace s-a săvârşit. Tot în această zi, pomenirea Sfântului Evloghie, patriarhul Antiohiei, care cu pace s-a săvârşit. Tot în această zi, pomenirea Sfinţilor zece mii de Mucenici, care de sabie s-au săvârşit. Tot în această zi, pomenirea Sfântului Mucenic Diodor cel din Emesa, care s-a săvârşit răstignit. Cu ale lor sfinte rugăciuni, Doamne, miluieşte-ne şi ne mântuieşte pe noi. Amin.
<script type="text/javascript" src="
 "></script>
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Cuvinte-cheie
Ultimele subiecte
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Parteneri
forum gratuit

Muzica
Structura
Copy and paste this on your web.
Panou de control
Profilul tau
Informatii
Preferinte
Semnatura
Avatar
Social
Lista de prieteni si lista userilor ignorati
Membrii forumului
Grupuri de utilizatori
Mesaje private
Mesaje primite
Mesaje trimise
Subiecte monitorizate
Subiecte monitorizate

 

 Acatist de multumire

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin



Mesaje : 260
Puncte : 795
Data de inscriere : 29/06/2011
Varsta : 27

Acatist de multumire Empty
MesajSubiect: Acatist de multumire   Acatist de multumire Icon_minitimeLun Apr 09, 2012 12:46 am

Acatist de multumire 12240810


In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.Amin.
Slava tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !
Slava tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !
Slava tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !

Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti ; Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte miluieste-ne pe noi.
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte miluieste-ne pe noi.
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte miluieste-ne pe noi.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Si acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.
Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne curateste pacatele noastre. Stapane iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noaste, pentru numele Tau.

Doamne miluieste. Doamne miluieste. Doamne miluieste.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Si acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.

Tatal nostru, Care esti in ceruti, sfinteasca-se numele Tau, vie imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant. Painea noastra cea de toate zilele, da-ne-o noua astazi. Si ne iarta noua gresalele noastre, precum iertam si noi gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel viclean.

Ca a Ta este imparatia, puterea si slava, a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.

Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi ! Amin !

Miluieste-ne pe noi Doamne, miluieste-ne pe noi, ca nepricepandu-ne de nici un raspuns, aceasta rugaciune aducem Tie, ca unui Stapan, noi pacatosii robii Tai, miluieste-ne pe noi.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh. Si acum si pururea si in vecii vecilor.Amin.

Doamne, miluieste-ne pe noi, ca intru Tine am nadajduit ; nu te mania pe noi foarte, nici pomeni faradelegile noastre, ci cauta si acum ca un milostiv si ne izbaveste pe noi de vrajmasii nostri, ca Tu esti Dumnezeul nostru si noi suntem poporul Tau ; toti lucrul mainilor Tale si numele Tau chemam.

Si acum si pururea in vecii vecilor.Amin !

Usa milostivirii deschide-o noua, binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara, ca sa nu pierim cei ce nadajduim intru tine, ci sa ne mantuim prin tine din nevoi, caci tu esti mantuirea neamului crestinesc.

CREZUL
Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul Nascut, Care din Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut ; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.
Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si de la Maria Fecioara si S-a facut Om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat.
Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi.
Si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.
Si iarasi va sa vina cu slava sa judece viii si mortii, a Carui imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purecede, Cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, care a grait prin prooroci.
Intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.
Marturisesc un Botez intru iertarea pacatelor.
Astept invierea mortilor.
Si viata veacului ce va sa fie. Amin.
Doamne miluieste. Doamne miluieste. Doamne miluieste.

Psalmul 50
Miluieste-ma Dumnezeule, dupa mare mila Ta si dupa multimea indurarilor Tale, sterge faradelegea mea. Mai vartos ma spala de faradelegea mea si de pacatul meu ma curateste. Ca faradelegea mea eu o cunosc si pacatul meu inaintea mea este pururea. Tie Unuia am gresit si rau inaintea Ta am facut, asa incat drept esti Tu intru cuvintele tale si biruitor cand vei judeca Tu. Ca iata intru faradelegi m-a nascut maica mea. Ca iata adevarul ai iubit ; cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii Tale mi le-ai aratat mie. Stropi-ma-vei cu isop si ma voi curati, spala-ma-vei si mai vartos decat zapada ma voi albi. Auzului mei vei da bucuriesi veselie ; bucura-se-vor oasele mele cele smerite. Intoarce fata Ta de la pacatele mele si toate faradelegile mele sterge-le. Inima curata zideste intru mine, Dumnezeule, si duh drept innoieste intru cele dinauntrul ale mele. Nu ma lepada de la fata Ta si Duhul Tau cel Sfant nu-L lua de la mine. Da-mi mie bucuria mantuirii Tale si cu duh stapanitor ma intareste. Invata-voi pe cei fara de lege caile Tale si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce. Izbaveste-ma de varsarea de sange Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele ; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta. Domane, buzele mele vei dechide si gura mea va vesti lauda Ta. Ca de-ai fi voit jertfa, Ti-as fi dat ; arderile de tot nu le vei binevoi. Jertfa lui Dumnezeu, duhul umilit ; inima franta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi. Fa bine, Doamne, intru bunavointa Ta, Sionului ; si sa se zideasca zidurile Ierusalimului. Atunci vei binevoi jertfa dreptatii, prinosul si arderile de tot ; atunci vor pune pe altarul tau vitei.

Tata Ceresc, Creatorul tuturor, in fata Ta ingenunchez si-Ti multumesc pentru toate bucuriile ceresti, pentru viata care mi-ai dat-o si pentru binecuvantarile nenumarate. As vrea sa pot face mai mult, sa-Ti arat prin faptele mele ca stiu cat de mult ma iubesti pe mine ‘’omul’’, iar eu sa Te iubesc mai mult. De multe ori ma intreb cum de nu esti suparat pe mine la cat de rau sunt ? Tot ce ating distrug si-mi pare rau ca o fac, dar o iau de la cap, in fiecare zi din viata mea gresesc in fata Ta. Iti multumesc pentru a Ta nemarginita si nemasurata iubire si Te rog sa ma ajuti acum in zi tarzie sa ma schimb, sa ma smeresc, ca sa Te iubesc. Fara ajutorul Tau voi fi mereu un suflet gol. Tu esti Tatal meu Ceresc, Ziditorul meu. Amin.

Condacul 1
Tata Ceresc care ai facut totul prin Cuvant si ai dat viata prin Duhul Sfant zideste-ma inca odata ca sa fiu curat, cu inima plina de iubire sa cinstesc a Ta zidire si cu buze curate sa zic : Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 1
Cat de minunata e stiinta Ta, cum ai facut Tu totul, fiecare isi stie rostul. Ajuta-ma si pe mine sa-mi aflu rostul in lume si cu multumire sa pot canta :
Tatal Ceresc, multumesc ca mi-ai dat viata,
Tatal Ceresc, multumesc ca mi-ai ararat frumusetea lumii,
Tatal Ceresc, multumesc ca am vazut si lumea cea de sus,
Tatal Ceresc, multumesc pentru ocrotirea Ta,
Tatal Ceresc, multumesc pentru bucuriile vietii,
Tatal Ceresc, multumesc pentru iertarea ce mi-o dai in fiecare zi,
Tatal Ceresc, multumesc pentru usurarea necazurilor mele,
Tatal Ceresc, iti multumesc pentru toate.

Condacul 2
Tata Ceresc imi amintesc cant te-am vazut intaia oara, eram in pragul casei Tale. Tu erai acolo, iar eu abia nascut, de-a dreapta era Cuvantul, deasupra Sfantul Duh si Maica Lumii tot in dreapta. M-ati spalat si m-ati uns, iar eu Ti-am jurat credinta, dar dupa un timp am uitat, ca am crescut. Acum prin ingeri iti zic : Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 2
Pe drumul vietii de multe ori mi-ai adus aminte de juramantul Sfantului Botez, dar am cazut si am uitat, iar in acest moment vreau doar sa zic:
Tata Ceresc, multumesc pentru oamenii intalniti dupa planul Proniei Tale,
Tata Ceresc, multumesc pentru maretia muntilor,
Tata Ceresc, multumesc pentru mireasma florilor,
Tata Ceresc, multumesc pentru surasul unei desteptari senine,
Tata Ceresc, multumesc pentru savoarea fructelor,
Tata Ceresc, multumesc pentru darurile Tale,
Tata Ceresc, multumesc pentru un cer senin de vara,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru toate.

Condacul 3
Tata Ceresc, ce bine e sa fiu cu Tine. In rugaciune ma vad in fata Ta si-Ti multumesc sarutandu-Ti mana dreapta cu care ma mangai in fiecare dimineata, iar eu zic : Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 3
Incepe o noua zi si ma arunc in tumultul vietii, dar din cand in cand ma opresc, ridic ochii inimii spre cer si zic :
Tata Ceresc, iti multumesc pentru ziua aceasta binecuvantata,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru fiece pas in viata,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru rasaritul soarelui,
Tata Ceresc, iti multumesc si pentru apusul lui,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru noptile senine,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru somnul linistit,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru toate.

Condacul 4
Tata Ceresc la tine alerg in zilele triste ale vietii mele si Treimii nedespartie zic cu buze triste si lipite: Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 4
Cand raza luminii Tale ma atinge, intreaga fiinta a mea se umple de bucurie si incep sa cant:
Tata Ceresc, nadejdea noastra,
Tata Ceresc, povatuitorul celor rataciti,
Tata Ceresc, puterea noastra,
Tata Ceresc, slobozirea din necazuri,
Tata Ceresc, mangaierea sufletelor noastre,
Tata Ceresc, intarirea sarmanilor,
Tata Ceresc, milostiv fi noua,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru toate.

Condacul 5
Tata Ceresc, mandria ma omoara putin cate putin, ea sapa adanc in mine prin cuvinte de slava, ajuta-ma sa ma smeresc si sa-ti slujesc Tie si cu buze de bucurie sa zic: Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 5
In fiecare zi gresesc si seara ma caiesc, ma spovedesc in fata Ta si cer ajutor pentru slabiciunea mea, ajuta-ma: Tu esti puterea mea !
Tata Ceresc, imbraca-ma cu lumina Ta,
Tata Ceresc, ajuta mintea mea,
Tata Ceresc, curata stiinta cea desarta,
Tata Ceresc, bucurie daruieste tuturor,
Tata Ceresc, pacea sufletelor noastre,
Tata Ceresc, intoarce pe dusmanii nostrii,
Tata Ceresc, tarie trupurilor noastre,
Tata Ceresc, iti multumesc.

Condacul 6
Tata Ceresc, Tu ai zis cu glasul Tau cel preaputernic ‘’ Cheama-Ma pe Mine in ziua necazului tau si Te voi scoate si ma vei proslavi’’. Din adancul inimii mele indraznesc a ma apropia zicand: Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 6
Doamne Dumnezeul nostru Tata Ceresc, cel mare si milostiv, din umilinta inimilor noastre cu smerenie Te rugam da-ne nemarginita Ta indurare.
Tata Ceresc, deschide-ne noua bratele parintesti,
Tata Ceresc, inchide portile iadului,
Tata Ceresc, cauta pe cei pierduti si ii adu acasa,
Tata Ceresc iti multumesc,
Tata Ceresc, marire aducem Tie impreuna si Fiului Tau si Sfantului Duh,
Tata Ceresc multumim prin sfintii ingeri,
Tata Ceresc, laude aducem prin puterile ceresti,
Tata Ceresc inchinaciune prin sfintii toti.

Condacul 7
Tata Ceresc in Treime Slavit Dumnezeul nostru, Tu vezi ca s-a topit taria credintei noastre si caile mantuirii sunt departe datorita pacatelor noastre, fie-Ti mila de robii Tai care striga: Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 7
In mainile Tale ma las si tot ce vine de la Tine primesc cu bucurie si parasit de as fi de toti oamenii de langa mine eu iti multumesc si pe Tine Te slavesc.
Tata Ceresc, iti multumesc pentru a inimii plinatate,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru a mintii limpezime,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru libertate,
Tata Ceresc, iti multumesc ca m-ai scos din panza de paianjen,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru bunatatea celor din jurul meu,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru darurile tale,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru imbelsugare,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru toate.

Condacul 8
Tata Ceresc, Creatorul Universului intreg, iti multumesc pentru ca desi Te supar in fiecare clipa, Tu ma ierti si eu pot doar sa zic: Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 8
Tata Ceresc, cerul e scaunul Tau, iar pamantul asternut, soarele e creatia Ta si omul e iubirea Ta.
Tata Ceresc, iti multumesc pentru ca ai trimis la noi pe Fiul Tau si Mantuitorul sufletelor noastre,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru Duhul Tau cel Sfant ce s-a pogorat la noi,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru ca pe Maica Fiului Tau ai facut-o aparatoarea noastra,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru ca pe toti dupa a Ta oranduiala ne aduci in ceasul pocaintei,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru ca ne auzi cand strigam in necazuri catre Tine,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru ca la timp potrivit ne inveti stiinta Ta vazuta si nevazuta,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru frumusetea slujitorilor Tai,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru toate.

Condacul 9
Tata Ceresc, ce bucurie se pogoara in zi de sarbatoare faptura toata de veseleste si iti canta cantare de armonie: Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 9
De Te-am iubi mai mult am sti ca in fiecare zi e sarbatoare. Dar noi suntem departe uitand de a Ta carte si acceptam balaurul din noi.
Tata Ceresc, invata-ne dreptatea,
Tata Ceresc, lumineaza ochii mintii noastre,
Tata Ceresc, sufletul nostru il pazeste,
Tata Ceresc, fiinta noastra o curateste,
Tata Ceresc, oglindeste chipul Fiului Tau in noi,
Tata Ceresc, destupa urechile noastre,
Tata Ceresc, alunga suferintanoastra,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru toate.

Condacul 10
In urma convorbirilor cu Tine, sfintii parinti ne sfatuiesc sa luam aminte la toate lucrurile care vin de la diavol si din lume. Iar noi sa ne intarim zicand : Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 10
Multe ispite si plati vin ca urmare a greselilor noastre din trecut, dar rugandu-ne Ziditorului nostru le trecem,iar cu bucurie cuvinte de acest fel cantam :
Tata Ceresc, Izvor de bucurie,
Tata Ceresc, a noastra ocrotire,
Tata Ceresc, scut nebiruit,
Tata Ceresc, bogatia sufletelor noastre,
Tata Ceresc, aparatorul vietii noastre,
Tata Ceresc, lumina inimilor noastre,
Tata Ceresc, slava aducem Tie,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru toate.

Condacul 11
Cuvinte mici si goale aduce in cantari gura mea, nu se pot compara cu milostivirea ta. Langa icoana sfintilor Tai ingenunchez si eu necredinciosul si cu ei indraznesc sa iti cant : Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 11
Multumiri aducem Tie pentru Sfintii toti, ca i-ai pus sa mijloceasca pentru iertarea pacatelor noastre si ocrotiti fiind de ei, indraznim sa zicem Tie :
Tata Ceresc, slava Tie pentru toate,
Tata Ceresc, toata faptura iti e datoare,
Tata Ceresc, slava intru cei de sus,
Tata Ceresc, pe pamant pace,
Tata Ceresc, nesfarsita bucurie,
Tata Ceresc, rugaciuni smerite aducem Tie,
Tata Ceresc, fa-ne buni,
Tata Ceresc, iti multumim pentru toate.

Condacul 12
Cand incep a ma ruga nu stiu ce am a cere, nici ce-i bun pentru viata mea, asa ca te rog pe Tine Tata Ceresc ai grija de mine, caci eu ma las in voia Ta: Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 12
Asa cum noi dorim pentru ai nostri fii pace si bucurie, sanatate, fericire, Tu doresti pentru toti copii Tai sa traiasca in armonie.
Tata Ceresc, iti multumim pentru a trupului sanatate,
Tata Ceresc, iti multumim pentru belsugul vietii noastre,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru fiece descoperire,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru rabdarea invatata,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru prietenii din viata mea,
Tata Ceresc, iti multumesc si pentru dusmani ca ei ma fac a descoperi cat sunt de mic,
Tata Ceresc, iti multumesc pentru necazuri ca ele ma intaresc,
Tata Ceresc, iti multumim pentru toate.

Condacul 13
O, Tata Ceresc Multmilostive si intru tot Bunule Dumnezeul nostru, iarta-ne noua greselile noastre, scoate-ne din intunericul vietii noastre, fa-ne sa ridicam ochii inimii spre cer si cu buze fara viclenie sa zicem Tie : Slava Tatalui Ceresc !
O, Tata Ceresc Multmilostive si intru tot Bunule Dumnezeul nostru, iarta-ne noua greselile noastre, scoate-ne din intunericul vietii noastre, fa-ne sa ridicam ochii inimii spre cer si cu buze fara viclenie sa zicem Tie : Slava Tatalui Ceresc !
O, Tata Ceresc Multmilostive si intru tot Bunule Dumnezeul nostru, iarta-ne noua greselile noastre, scoate-ne din intunericul vietii noastre, fa-ne sa ridicam ochii inimii spre cer si cu buze fara viclenie sa zicem Tie : Slava Tatalui Ceresc !

Icosul 1
Cat de minunata e stiinta Ta, cum ai facut Tu totul, fiecare isi stie rostul. Ajuta-ma si pe mine sa-mi aflu rostul in lume si cu multumire sa pot canta :
Tatal Ceresc, multumesc ca mi-ai dat viata,
Tatal Ceresc, multumesc ca mi-ai ararat frumusetea lumii,
Tatal Ceresc, multumesc ca am vazut si lumea cea de sus,
Tatal Ceresc, multumesc pentru ocrotirea Ta,
Tatal Ceresc, multumesc pentru bucuriile vietii,
Tatal Ceresc, multumesc pentru iertarea ce mi-o dai in fiecare zi,
Tatal Ceresc, multumesc pentru usurarea necazurilor mele,
Tatal Ceresc, iti multumesc pentru toate.

Condacul 1
Tata Ceresc care ai facut totul prin Cuvant si ai dat viata prin Duhul Sfant zideste-ma inca odata ca sa fiu curat, cu inima plina de iubire sa cinstesc a Ta zidire si cu buze curate sa zic : Slava Tatalui Ceresc !

RUGACIUNE
Tu m-ai facut, m-ai adus in lume si inca din pruncie eu Te-am uitat. Acum in ceas tarziu al vietii mele Te-am cautat si Te-am gasit. Fara tine am fost gol, tine-ma la pieptul Tau sa nu mai ratacesc pe taramul lumii fara de Dumnezeu. Pazeste sub acoperamantul Tau tara noastra si poporul aceasta de toate imprejurarile grele. Celor bolnavi le daruieste sanatate, celor mahniti mangaiere, celor invrajbiti pace si iubire si inconjoara-ne pe toti cu sfintii tai ingeri ca vrajmasii nostri sa nu mai izbuteasca asupra dragostei din noi. Bucurandu-ne de grija Ta pentru noi Te slavim pe Tine Tata Ceresc si binecuvantam Prea Sfant numele Tau, al Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor, Amin !
Sus In jos
https://borstilvechi.forumgratuit.ro
 
Acatist de multumire
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Acatistul de multumire Slava lui Dumnezeu pentru toate !
» Acatist pentru iertare
» Acatistul Sfantului Nectarie (al doilea acatist)
» Acatist de pocainta pentru iertarea pacatelor
» Acatist catre Dumnezeu Fiul pentru izbavirea de boala

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
BORstilvechi :: Sfantul Ierarh Glicherie Marturisitorul de la Slatioara :: Viata Sf Glicherie :: Istorie BOSVR :: Istoric :: Parohia Sf Arhangheli Mihail si Gavriil din Brusturi Judetul Neamt :: Descriere :: Cantari Bisericesti :: Muzica Psaltica :: Filmulete din timpul slujbelor :: Filmulete :: Acatiste :: Acatiste-
Mergi direct la: